Izotopy są pierwiastkami, które różnią się od siebie liczbą neutronów  jądrze, przez co również ich liczba masowa jest różna. Dzięki tym wydawałoby się niewielkim różnicom mają jednak różne właściwości fizyczne i chemiczne, jedna do siebie podobne. Poprzez te różnice również inaczej wyglądają reakcje izotopów. Nazywamy to  efektem izotopowym, który zostały wykorzystany do badania mechanizmów reakcji chemicznych.

Izotopy można podzielić na trwałe i nietrwałe. Te drugie to izotopy promieniotwórcze, które wykorzystane zostały w szeroko pojętej fizyce jądrowej. Te izotopy samorzutnie ulegają przemianie n inne izotopy, zazwyczaj innego pierwiastka, przy czym wytwarzają niesamowite ilości energii.

W przyrodzie zazwyczaj można spotkać izotopy, gdzie jeden jest domieszką, a inny występuje w przeważającej ilości. Tak też na tej podstawie odkryto naturalny reaktor jądrowy. W Gabonie wykonywano badania nad Uranem, który na całej kuli ziemskiej występuje w proporcjach gdzie na sto tysięcy atomów uranu 238 przypada 720 atomów izotopu uranu 235. W Gabonie jednak izotopu U-235 było niej niż wszędzie zaczęto badania i okazało się, że od 2 miliardów lat przyroda samoistnie przeprowadza reakcje takie same jak my w elektrowniach jądrowych. Badania nad tym zjawiskiem trwały 309 lat, jednak przyniosły oczekiwany efekt: wyjaśniły to niespotkane zjawisko.

Izotopy są bardzo ważne dla człowieka, to one wykorzystywane są w medycynie i wielu dziedzinach życia. W Reaktorach atomowych przeprowadza się badania nad izotopami promieniotwórczymi i tworzy się potrzebne dla rozwoju medycyny izotopy, bez których obecny poziom życia nie byłby tak wysoki.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *